W naszej pracy etyka jest sprawą fundamentalną, Rozwijamy prace nad urządzeniami sonicznymi. Otwierają się nowe możliwości, dotyczące sterowaniem chaosem. Projektujemy Urządzenia, dzięki którym można kształtować rzeczywistość. Pojawiają się więc pytania etyczne, czy świat jest już gotowy na to, by korzystać z tego typu technologii.

Ludzie i kury. Przykład z życia.

Do Laboratorium napisała ostatnio pewna osoba, że chciałaby urządzenie do biovitalizowania wody dla kurek. Czasami projektujemy takie maszyny, używane w farmerskiej hodowli roślin i zwierząt. W ten sposób powstał już kurnik ze szczęśliwymi kurkami, pijącymi biovitalną wodę oraz kilka ekologicznych gospodarstw rolnych, uprawiających warzywa na wysoko energetycznej wodzie.

Poprosiliśmy więc tę osobę, by przesłała nam specyfikację zużycia wody, od której zależy wielkość tego Urządzenia. W trakcie wymiany listów okazało, że chodzi o przemysłową hodowlę brojlerów (!) I jak wszystko pójdzie dobrze, to 1000 takich ferm już czeka na nasz “produkt”.

Poszło źle.
Odmówiliśmy wykonania urządzenia, bo ani w nas, ani w celach statutowych Fundacji nie ma zapisu o wspieraniu obozów zagłady dla zwierząt. W odpowiedzi otrzymaliśmy strumień emocji i ocen, rozwijających wątek naszej bezduszności w stosunku do kur z hodowli bezściółkowych. Nie obyło się też bez zwyczajowych pogróżek. Zakończyliśmy temat, stwierdzając, że “przyczyną cierpienia tych kur nie jest jakość wody pitnej, ale chęć zysku ludzi, którzy tworzą takie obozy zagłady.”

Co się z nami wszystkimi stało? Czy to z nami jest coś nie tak, czy może faktycznie świat oszalał?

Kreacja to nie manipulacja.
Na przestrzeni lat dostawaliśmy różnego rodzaju “intratne propozycje” i zapytania o “sprzęt”, którym m.in. można:

– hipnotyzować ludzi przez skypa /dla ich dobra oczywiście/,
– wygrywać na loteriach /w szczytnych celach rzecz jasna/,
– przewidywać notowania giełdowe /za 10 procent od utargu/,
– odbić męża koleżanki lub odwrotnie /oczywiście dla ich szczęścia/
– poprawić celność żołnierzy na polu walki /dla dobra narodowego rzecz jasna/
– itd.

Proszę nie pisać do nas w takich sprawach, bo nie będziemy przyczyniać się do upadku rodzaju ludzkiego – jak widać nasz gatunek sam sobie świetnie z tym radzi;)

Projekt społeczny.
Dlatego i z wielu innych powodów, o których długo by pisać, nie włączamy się w świat “wolnorynkowej gry”. Pracujemy w ramach międzynarodowego prawa o fundacjach i stowarzyszeniach, uparcie trzymając się idei, że najsłodsze owoce pochodzą z pasji serca, a nie z chęci zysku.

Mamy inne cele.
Trzeba pamiętać, że jesteśmy projektem badawczym. Udostępniamy praktyczne w zastosowaniach wynalazki, których misją jest nie tylko poprawa samopoczucia. W harmonicznym polu świadomość poszerza się, przez co zaczyna się dostrzegać całą nienormalność otaczającej nas normalności.

Głównym celem naszej pracy społecznej jest pokazanie przewagi wyższych systemów wartości nad niskimi pobudkami, wg których funkcjonuje współczesny świat. Ta filozofia przenosi się też na przestrzeń technologiczną. Bez empatii i pozytywnych emocji te Urządzenia realizują tylko podstawowe funkcje.

Te same zasady obowiązują w trakcie nauki obsługi komputerów analogowych. Etyka i zdolność do odczuwania wysokich emocji to podstawa w przypadku pracy z komputerami analogowymi w ich szerszych zastosowaniach.

CDN.