Kybernetes /sternik okrętu/ wytycza kierunek podróży,
pokazując ocean wiedzy,
którą badamy w ramach projektu MerhlinLaboratory.
Łączymy wiedzę z przeszłości z technologią z przyszłości.
Witaj w erze nowych możliwości!
Słowem wstępu.
Za datę powstania współczesnej cybernetyki uważa się rok 1948, w którym ukazała się książka N. Wienera Cybernetyka, czyli komunikacja i sterowanie w zwierzęciu i maszynie. Tytuł tej książki stał się pierwszą współczesną definicją cybernetyki.
Patrząc z perspektywy historycznej można zobaczyć wyraźnie, że współczesna definicja cybernetyki wg Wienera okazuje się zbyt wąska w stosunku do rozległości tematu, odległa od naszych potrzeb. Współczesna cybernetyka proponuje nam wizję świata jako bezdusznej maszyny, którą można sterować w celu zwiększenia produkcji, zysku, interesu narodowego, itd.
Pierwotny sens cybernetyki jest inny. Znajdujemy go w pracach filozoficznych i matematycznych sprzed ponad 2000 lat. Wyraz „cybernetyka” pochodzi z greckiego „kybernetiken” (umiejętność kierowania) oraz “kybernetes” (sternik okrętu). Według Platona pojęcia tego miał użyć Sokrates w zdaniu:
„Sternik okrętu chroni od największych niebezpieczeństw nie tylko dusze, lecz również ciała i dobytek”*
To zdanie jest kluczem do zrozumienia, czym cybernetyka w istocie jest, a czym nigdy nie była.
Prace Sokratesa, Platona /oraz innych filozofów, humanistów i matematyków starożytnej Grecji/ koncentrowały się na naukach przyrodniczych – bezpośrednio związanych z opisem rzeczywistości. Postrzegali oni świat, jako przestrzeń cyklicznych zjawisk naturalnych, sterowanych tajemniczymi algorytmami, wytyczającymi rytmy dnia i nocy, ruchy planet i gwiazd, pory roku, itd. Jednak świat nie był dla nich bezduszną maszyną. Tak, jak matematyka nie była abstrakcyjnym bytem, ale systemem rzeczywistych miar, który pachniał oceanem, ilością ryb w sieci, utkanej wg określonego wzoru, wiedzą w jaki sposób obliczyć ilość płótna na żagiel, itd.
Wiedza ta była związana z realnym światem, z potrzebami ludzi. Służyła Człowiekowi, który na co dzień posługiwał się kalendarzem, pojęciami ilości, stosunkami miar, ciężaru, itd.
Korzystając z korzeni Wiedzy, opisującej świat naszych codziennych potrzeb, możemy na nowo określić podmiot życia. Podmiotem nie jest interes państwa, czy grupy ludzi, czy inna abstrakcyjna idea.
CZŁOWIEK jest podmiotem – unikalną jednostką, która tworzy swój świat relacji ze światem, ludźmi, rodziną, społeczeństwem. To CZŁOWIEK odkrywa Wiedzę, dzięki której może spokojnie żeglować po oceanie swojego życia, rozumiejąc jasno dokąd płynie i w jaki sposób dopłynąć do swojego celu.
U źródeł Wiedzy sprzed tysięcy lat odkrywamy więc na nowo, w jaki sposób można odzyskać pełną “sterowność” nad swoim życiem.
W ciszy refleksji osiągamy zrozumienie.
Poznajemy, czym jest umysł
i w jaki sposób korzystać z jego potencjału.
Umysł jest wielkim instrumentem kreacji oraz nawigacji,
który można zestroić z unikalną mapą swojego życia.
Złap ster życia w swoje ręce!
~
Zainteresowana? Zainteresowany? Zapraszamy do newslettera projektu 0Hz.pl
“τὴν κυβερνητικήν, ἣ οὐ μόνον τὰς ψυχὰς σῴζει ἀλλὰ καὶ τὰ σώματα καὶ τὰ χρήματα ἐκ τῶν ἐσχάτων κινδύνων”
źródło: zdanie Sokratesa użyte przez Platona w dialogu Gorgiasz 511d,
oryginalny zapis w grece.