Na temat empatii krąży wiele historii. Tutaj jedna z perspektyw, która rzuca inne światło na dar, z którym wszyscy się rodzimy, a później się z niego “leczymy”*;) Empatia to klucz do potencjałów umysłu i możliwości, nad którymi warto nauczyć się panować.

*Empatia to dar, nie choroba.

Pod spodem fragmenty z historii z ponad 40 lat badań nad “wewnętrznym radiem empatii”.


… dawno, dawno temu, w czasach, w których telefon wisiał na kablu, telewizory pokazywały czarno biały świat, a globalna sieć komunikacyjna pojawiała się wyłącznie w literaturze s/f…

Historia zaczyna się w moim dzieciństwie, w pierwszym laboratorium domowym, w którym prowadziłem różnego rodzaju eksperymenty, obserwacje i badania nad światem zjawisk przyrodniczych. Eksperymentowałem m.in. z przenikającymi seriami doznań, które docierały do mnie na niewidzialnych falach, jak filmy do odbiornika telewizyjnego.

Tak to wtedy postrzegałem, jako fale uczuć, których nadajnikami byli inni ludzie. I ten “radiowy” obraz empatii potwierdził się w trakcie moich badań nad tym zjawiskiem w późniejszych latach.

Zjawisko empatii

Uważam, że empatia jest zjawiskiem biologicznym, którego odpowiednikiem w przestrzeni zjawisk fizycznych jest rezonans częstotliwości /wykorzystywany głównie w komunikacji radiowej, w postaci wifi, tv, gsm/. Antenkami dla “radia empatia” są spirale DNA. Dlatego im bliższy stopień pokrewieństwa, tym intensywniejsze doznania współodczuwania siebie i swoich emocji.

Empatia umożliwia więc komunikację pozawerbalną, “wewnętrzną”, w związku z czym odczucia są intensywne, organiczne i niezwykle trudne dla tych ludzi, którzy nie mają dostatecznej wiedzy o tym, na jakich zasadach działa to “wewnętrzne radio”.

A trzeba wiedzieć, że program tego “radia” nadaje 24H, więc momentami łatwo nie jest. Bo można odbierać depresyjne lub agresywne stany emocjonalne bliskich, traktując je jako własne. I wtedy zaczyna się problem, bo nie zdajemy sobie sprawy np. z tego, że “radio empatia” nadaje audycję od “cioci Krysi” w stresie, od której splot słoneczny zamienia się w kamień. Wiedza o obsłudze radia mówi, że wystarczy w odpowiedni sposób skoncentrować się na czymś innym i dyskomfort znika.

Dystans i koncentracja

W życiu empatycznych ludzi ważny jest dystans, który każdy z nas tworzy sobie na swój sposób.
Na przykład mój dystans wynika z badawczej perspektywy świata. Ziemia jest dla mnie wielkim laboratorium, w którym poznaję prawa życia, dociekając dlaczego i w jaki sposób to wszystko funkcjonuje. Empatia jest dla mnie rodzajem komunikacji, która pełni w tym wszystkim główną rolę.

Pamiętam dobrze te “mrożące krew w żyłach chwile”;) w których moi bliscy w ciągu kilku minut potrafili stworzyć sobie /i innym/ “emocjonalne piekiełko”. I nie było jak o tym porozmawiać, bo te tematy są zupełnie niezrozumiałe dla ludzi o mniejszej wrażliwości, którzy prowadzą swoje wojny i nie czują jaki to ma wpływ na całe otoczenie, bliskich, dzieci, itd.

Z jednej strony towarzyszył mi więc “normalny” dla empatów ból samotności i niezrozumienia. Ale z drugiej strony, dzięki badawczemu dystansowi, rosło we mnie zrozumienie skąd pojawiają się nagłe zmiany nastroju, bóle brzucha, głowy i na jakiej zasadzie odczuwam stany emocjonalne innych ludzi, echa ich myśli, intencji, itd.

Część ludzi wybiera formę dystansu do psychosmogu, która polega na koncentracji na obrazach boga, aniołów, symboli religijnych, itd. Każde rozwiązanie jest dobre, jeśli działa. Nie wszyscy jednak mają w sobie “dar wiary”. Dla ludzi bez tego daru pozostaje droga zrozumienia, dzięki której można dowiedzieć się, jak działa “wewnętrzne radio empatii”, jak je wyłączyć lub przełączyć na inną stację – w sekundę zmieniając swój nastrój i samopoczucie.

Umysł nie jest zły

Z wielu eksperymentów wynika, że nasz umysł pełni m.in. rolę buforu /firewall’a/, który umożliwia dystans do emocji i stanów psychicznych. Dlatego praca z umysłem jest tak istotna i szczególnie ważna dla wrażliwych ludzi, którzy powinni pracować ze sobą na co dzień – dbając o higienę psychiczną, stosując odpowiednią dietę emocjonalną, korzystać z kontaktu z harmoniczną falą życia, wzmacniać koncentrację, itd.

Empatia to twórczy dar komunikacji ze sferą uczuć wyższych

Wrażliwość jest też przestrzenią talentów, które umożliwiają twórczy rozwój.

Empatia jest czymś tak naturalnym, jak oddychanie. Każde niemowlę odczuwa emocje matki. Płacze, gdy rodzice są zestresowani lub uśmiecha się promiennie, gdy czuje miłość. To są fakty zwykle pomijane w naukowych dyskusjach o empatii, którą w obecnym świecie woli się traktować jako objaw niedostosowania lub chorobę “nadwrażliwości”.

Każdy rodzi się z darem empatii – tyle, że różnie sobie z nim radzi.
Wielu ludzi zamyka się na możliwość odczuwania z praktycznych względów, np. mogą pełnić funkcje oraz wykonywać zawody, w których wyłączenie empatii jest konieczne.

Obecnie panujący nam system promuje wyłączanie empatii np. poprzez reklamę środków przeciwbólowych, które mają blokujący wpływ nie tylko na ból głowy, ale też na odczuwanie wyższych emocji. Takie mamy teraz czasy, w których inteligencję emocjonalną oraz intuicję zastępuje się reklamami cudownych recept na szczęście.

Twój sposób na życie z darem empatii. Wskazówka nr 1

Odnoszę się do wspomnień z dzieciństwa, bo ten okres życia jest czasoprzestrzenią, w której można odnaleźć swój własny “sposób na wrażliwość”, a nawet dowiedzieć się, jak kształtuje on nasze dorosłe życie.

We wspomnieniach z dzieciństwa można znaleźć wiele odpowiedzi, np. dlaczego żyje się w cichej izolacji lub w ognistym buncie przeciw wszystkiemu, lub na przemian – raz tak, raz tak. Dlaczego boimy się wyzwań lub rzucamy się w nie, jak w ogień.

Tak więc pierwszą wskazówką z serii “Moja empatia. Wewnętrzne radio” jest to, by odszukać swoje zdjęcie z dzieciństwa i przenieść się do swoich wspomnień z tamtych lat. W dystansie kina wyobraźni, na ekranie umysłu można przywołać różne zdarzenia, by zobaczyć i poczuć całym sobą, w jaki sposób radziliśmy sobie ze swoją wrażliwością przed laty.

CDN.


Już wkrótce.
Moja empatia. Wewnętrzne radio. Część II.
W jaki sposób zmieniać częstotliwości “wewnętrznego radia”.