Nie jest, jak dotychczas sądziliśmy, że iloraz inteligencji jest dany raz na zawsze.
Można go kształtować w dowolnym okresie życia – podwyższyć swoje IQ, “szlifując mózg”…
lub obniżyć, zaniedbując “szare komórki”.
Przez lata naukowcy przekonywali, że IQ, iloraz inteligencji danego człowieka jest niezmienny. Kształtuje się w wieku kilku lat i taki pozostaje do końca życia. Dziś twierdzą, że to nieprawda. Z przełomowego artykułu opublikowanego jesienią w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature” wynika, że iloraz inteligencji może w ciągu czterech lat – w dowolnym momencie naszego życia – wzrosnąć, i to nie o marny punkt czy dwa, lecz o całe 21 (lub spaść o 18). A 20 punktów – zdaniem Cathy Price, kognitywistki z University College London, która kierowała tym badaniem – to bardzo dużo.
– Jeśli ktoś zwiększy IQ ze 110 do 130, przechodzi z kategorii osób o inteligencji przeciętnej do grupy utalentowanych. Jeśli zaś wskaźnik ten spadnie np. ze 104 do 84, to znaczy, że osoba zamiast normalnej będzie miała inteligencję niższą od przeciętnej – mówi Price.
Zmiany te są widoczne również w budowie mózgu. Jeśli iloraz inteligencji wzrasta, zwiększa się gęstość i objętość istoty szarej (czyli ilość neuronów) w dwóch rejonach: obszarach motorycznych kory mózgowej lewej półkuli, które ulegają pobudzeniu przy nazywaniu, czytaniu i mówieniu, oraz w obrębie płata przedniego móżdżku, czyli obszaru związanego z poruszaniem ręką. I nie powinno to dziwić, bo wiele badań wykazało, że doskonalenie umiejętności percepcyjno-motorycznych poprawia zdolności poznawcze. Wynika to prawdopodobnie z większego, niż się powszechnie sądzi, powiązania ze sobą różnych układów mózgowych. A zatem nauka robienia na drutach, żonglowania czy słuchanie muzyki klasycznej /a zwłaszcza synkopowanej czyli jazz’u/ mogą także poprawić iloraz inteligencji*.
*Zobacz wynalazek cybernetyczny InSound, dzięki któremu muzyka nabiera nowych cech i właściwości, m.in. poszerzając percepcję i funkcje poznawcze.
Ćwicz pamięć.
Na tym nie kończą się niespodzianki w badaniach nad inteligencją. Jedną z największych przyniosło doświadczenie Susanne Jaeggi z University of Michigan, którego efekty ogłoszono w 2008 roku. Pokazało ono, że pamięć krótkotrwała (zwana roboczą) wpływa na inteligencję ogólną w stopniu znacznie większym, niż dotychczas sądzono.
Eksperyment polegał na tym, że badani musieli zapamiętywać ciąg wypowiadanych głosek i jednocześnie patrzeć na ekran komputera, na którym – w różnych miejscach – pokazywał się niebieski kwadrat. Następnie musieli podać, która z głosek została wypowiedziana przy danym położeniu kwadratu. Po jakimś czasie takiego treningu zauważono, że im więcej badani ćwiczyli i poprawiali pamięć krótkotrwałą, tym lepsze wyniki uzyskiwali podczas zadań wymagających czystej inteligencji: rozumowania i rozwiązywania problemów niezwiązanych z posiadaną wiedzą.
Oczyszczaj swój “RAM”.
Eksperyment pozwolił potwierdzić, że trening pamięci krótkotrwałej poprawia wyniki testów na inteligencję, czyli owocuje podwyższeniem IQ. W tym celu powstał wynalazek cybernetyczny Bio-com, który umożliwia poprawę ilorazu inteligencji m.in. poprzez prawidłowe korzystanie z pamięci krótkotrwałej.
Mózg można porównać komputera, umysł do systemu operacyjnego, pamięć do dysku twardego, a pamięć roboczą do pamięci operacyjnej, tzw. RAM-u. 8 gigabajtowy dysk Bio-com umożliwia zwolnienie pamięci podręcznej, co wpływa na poszerzenie funkcji poznawczych i wzrost IQ.
Inteligencja to zdolność do szybkiego kojarzenia faktów.
Napychanie kory mózgowej informacjami nie poprawia czystej inteligencji. Ważne jest zarządzanie informacją, w którym wynalazek Bio-com znacznie pomaga. BC posiada własny dysk oraz system operacyjny, który w jasny i logiczny sposób kataloguje informacje /cele życiowe, priorytety, plany, itd/ . Dzięki temu wynalazkowi Twoja “pamięć robocza RAM” odzyska dużo przestrzeni, niezbędnej do twórczej i efektywnej pracy.
Bądź konsekwentny. Trenuj codziennie.
Eric Kandel zwraca uwagę, że korzyści odniosą tylko ci, którzy intensywnie trenują. Nie chodzi tu zatem o środki doraźne, jak poprawa działania mózgu po zjedzeniu jagód czy wypiciu soku z granatów. Inteligencja bierze się ze wzrostu liczby neuronów i synaps (czyli połączeń między neuronami), a to można osiągnąć jedynie dzięki uczeniu się i konsekwencji.
Poprawa zdolności poznawczych wymaga codziennej pracy. Tego dowiodły m.in. nasze ankiety, z których wynika, że osoby pracujące z Bio-com raz w tygodniu osiągały dużo mniejsze efekty niż osoby, które pracowały wg programu 30 minut dziennie.
I jeszcze jedno. Jeśli chcesz poprawić iloraz inteligencji, musisz również ćwiczyć zdolność skupiania uwagi, bo jak wykazali naukowcy w licznych badaniach, jest ona warunkiem koniecznym uczenia się, a zatem i poprawy inteligencji. Właśnie dlatego środki ułatwiające skupienie uwagi (leki na nadpobudliwość psychoruchową z deficytem uwagi – ADHD), jak ritalin czy adderall, wspomagają zapamiętywanie i przypominanie. Zwiększają bowiem w mózgu stężenie dopaminy, neuroprzekaźnika, który daje motywację i poczucie satysfakcji, co ułatwia skupienie uwagi na wykonywanym zadaniu.
W zajęciach Bio-com dużą wagę przykładamy do ćwiczeń koncentracji, udostępniając aplikacje, które zdolność do koncentracji pomagają zwiększyć.
Ćwicz fizycznie.
Poprawianie zdolności umysłowych wymaga też pracy z ciałem. Na szczęście wybór metod jest duży i dostępny dla każdego. Można się choćby gimnastykować. Ćwiczenia aerobowe poprawiają kondycję nie tylko mięśni, lecz także mózgu. Półgodzinny spacer pięć razy w tygodniu pobudza wytwarzanie białka BDNF (czynnika wzrostu pochodzenia mózgowego), które sprzyja tworzeniu nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. W badaniach obrazowych mózgu naukowcy pod kierunkiem Arthura Kramera z University of Illinois w Urbana-Champaign wykazali, że ćwiczenia fizyczne zwiększają ilość istoty szarej w hipokampie, który przetwarza nowe informacje i przesyła je do pamięci długotrwałej w korze czołowej.
Kondycja umysłu oraz mózgu jest połączona z kondycją ciała. Polecamy ćwiczenia IQ-Gong, które poprawiają kondycję ciała i zdolności poznawcze, Zobacz ćwiczenie BiT, które powstało na bazie wiedzy Qi-Gong (Qi, [czi], czyli życiowa energia, oraz Gong – sztuka kontroli energii życiowej, oparta na koncentracji umysłu, postawie ciała i oddechu),
Wyciszaj się.
Mózg będzie sprawniejszy także po popołudniowej drzemce, co wykazał w roku 2010 prof. Matthew Walker, psycholog z University of California w Berkeley. Studenci, którzy ucinali sobie półtoragodzinną drzemkę po wykonaniu obciążającego hipokamp zadania (polegało ono na uczeniu się nazwisk 120 znanych im tylko z fotografii osób), zapamiętywali znacznie więcej niż studenci z grupy kontrolnej, którym nie pozwalano się zdrzemnąć.
Niespodzianką okazało się także to, że o godzinie 18 po relaksującej drzemce nauka nowych nazwisk osób szła im lepiej niż przed drzemką (i lepiej niż kolegom, którzy nie spali). Profesor Walker tłumaczy to tym, że zapamiętywanie przypomina przenoszenie danych z pendrive’a na twardy dysk. – Informacja trafia do miejsca, gdzie będzie trwale przechowana, a równocześnie zwalnia się przestrzeń na nowe dane – wyjaśnia prof. Walker. Im sprawniej informacja przechodzi z hipokampu do kory mózgowej, tym więcej danych będzie dostępnych, gdy zajdzie potrzeba.
Pracuj z wyobraźnią.
Podobny efekt dają również wszelkie inne sposoby wypoczynku: marzenie na jawie, czy myślenie o niebieskich migdałach. Metodą obrazowania za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) naukowcy z Uniwersytetu Tohoku w Japonii mierzyli przepływ krwi w mózgu u 63 ochotników. Poproszono ich, by w trakcie badania o niczym nie myśleli. Ci badani, u których zarejestrowano wtedy największy przepływ krwi w istocie białej mózgu (tworzą ją połączenia między neuronami), uzyskali najlepsze wyniki w testach wymagających pomysłowości i zdolności twórczych*.
*Zobacz nasz 9 dniowy kurs 3210|StopStres, który uczy dystansu do myśli i wyciszania się, bo te umiejętności pozytywnie wpływają na proces kreacji, koncentrację i rozwijanie szeroko rozumianej pomysłowości i życiowej zaradności.
Odżywiaj się z głową.
Jeśli myślenie o niebieskich migdałach jest dla Ciebie zbyt trudne, bo rozpiera Cię energia, napij się kawy. Kofeina wprawdzie nie poprawia zdolności twórczych, ale wyostrza umysł, co potwierdziło badanie opublikowane w ubiegłym roku w czasopiśmie naukowym „Nature Neuroscience”.
Przy okazji tematu diety mózgu należy wspomnieć o tym, że mózg jest w ponad 90% zbudowany z wody. Im lepsze nawodnienie ciała, tym lepsze przewodzenie impulsów bio-elektrycznych. Zobacz BioVitalizer, dzięki któremu Twój mózg zacznie pracować o wiele lepiej.
W “treningu mózgu” poleca się “dietę IQ” – bogatą w kurkumę i sok z granatów, poprawiające pamięć i inne zdolności kognitywne. Nie można wykluczyć, że inteligencję zwiększa również polecana przez żywieniowców i lekarzy dieta śródziemnomorska, czy pokarmy obfitujące w antyoksydanty i flawonoidy.
W V części kursu BioVitalizer|Twoja Biovitalna Kuchnia, temat “diety IQ” został rozwinięty o tematy suplementacji i środków spożywczych, które poprawiają zdolności poznawcze, wspomagają regenerację po wysiłku umysłowym, czynią umysł bardziej lotnym i sprawnym w wykonywaniu zadań, szybszym w kojarzeniu, itd.
Serena Dudek z amerykańskiego National Institute of Environmental Health Sciences wykazała, że u szczurów, którym podawano dawkę kofeiny odpowiadającą dwu filiżankom kawy, zwiększyła się aktywność komórek nerwowych w części hipokampu określanej jako CA2. Większa aktywność połączeń oznacza zaś szybsze uczenie się i lepszą pamięć.
Ucz się języków obcych.
Na poprawę wyższych zdolności poznawczych wpływa też znajomość języków obcych. Gdy osoba biegle znająca dwa języki chce coś powiedzieć w jednym z nich, w korze mózgowej pobudzeniu ulegają obwody odpowiedzialne za oba języki. Wtedy wkracza do akcji kora przed-czołowa, będąca między innymi centrum wyższych zdolności umysłowych i wybiera słowa w języku właściwym w danej chwili.
Jak ustaliła rok temu Ellen Bialystok, kognitywistka z kanadyjskiego York University, trening, jaki temu obszarowi daje dwujęzyczność, doskonali także umiejętność rozwiązywania problemów i zdolność do kierowania uwagą.
Wnioski
Szlifowanie zdolności umysłowych wymaga wiedzy i multidyscyplinarnego podejścia:
– treningu pamięci,
– prawidłowego nawadnianiem organizmu i układu nerwowego,
– stosowania “diety umysłu”,
– zdrowego snu,
– ćwiczeń fizycznych,
– ćwiczeń umysłu, w formie gier i zagadek logicznych oraz lektur, wymagających skupiania uwagi /koncentracji/.
Dopiero to wszystko razem sprawia, że szybciej się rozwijamy i pojawia się w nas to, co określa się mianem “życiowej mądrości”.
Kurs programowania celów życiowych z użyciem Bio-com rozwija wiele spraw omówionych w tym artykule. Program interaktywnych zajęć Bio-com został zbudowany na nowoczesnej wiedzy o Człowieku, przekazywanej w atmosferze przygody, bo najszybciej uczymy się w zabawie, dzięki której rozwój staje się po prostu dużo przyjemniejszy, szybszy i efektywniejszy. Z naszych badaniach ankietowych wynika, że uczestnicy zajęć Bio-com podnoszą swoje możliwości poznawcze w znacznym stopniu.
Zapraszamy. Podnieś swoje IQ i “rozwiń skrzydła”.
~
opracowano na podstawie artykułu z Newsweek.
współpraca Ian Yarett