Dalszym ciągiem historii o roli oddechu jest temat dotlenienia, które wbrew powszechnym teoriom nie jest związane z pogłębionym oddechem. Tekst prezentuje prostą metodę na poprawę wymiany gazowej we krwi. Wstrzymaj oddech i dotleń się!

Sam głęboki oddech przeponowy bardzo dobrze wpływa na samopoczucie oraz relaksuje ze względu na wewnętrzny masaż, który poruszająca się przepona funduje organom wewnętrznym, w tym jelitom, które przez nowoczesną medycynę nazywane są “drugim mózgiem”. Relaks na poziomie jelit, wywołany ruchami przepony, wpływa pozytywnie na nastrój.

Odrębną sprawą jest dotlenienie organizmu.
Dr. Buteyko /z Rosji/ na podstawie pracy wielu lekarzy z różnych krajów, opracował cały system ćwiczeń oddechowych, które poprawiają dotlenienie organizmu, m.in. poprzez… wstrzymywanie oddechu na określoną ilość czasu. Temat  jest dobrze opisany w różnych źródłach. Dotlenienie organizmu pozytywnie wpływa na samopoczucie, poprawia metabolizm komórkowy, przemiany biochemiczne, wydzielanie hormonów szczęścia oraz DMT szyszynki. O roli dwutlenku węgla w życiu człowieka możesz przeczytać w kontekście “metody Buteyko”, wpisując to hasło w wyszukiwarkę.

W tej chwili możesz wykonać…

Test na dotlenienie organizmu.

Przygotuj zegarek, albo stoper.

1. Weź głęboki wdech.
2. Zatrzymaj.
3. Patrz na upływ czasu.
4. Zrób wdech, kiedy czujesz, że brakuje ci powietrza.

Większość ludzi nie wytrzymuje na początku dłużej niż 40 sekund, co oznacza, że ich organizm jest niedotleniony.
Wykonywanie podanego powyżej ćwiczenia /raz dziennie/ sprawia, że wymiana gazowa w organizmie znacznie się poprawia, co można sprawdzić /zmierzyć/ w kolejnych dniach z ćwiczeniem wstrzymywania powietrza ze stoperem/zegarkiem w ręce.

Zdrowy, dorosły człowiek w pełni dotleniony
może wytrzymać min. 90 sekund, czyli 1,5 minuty bez powietrza.

Wniosek jest taki, że wstrzymując oddech jeden raz dziennie na 1,5 minuty, znacznie poprawiasz wymianę gazową w swoim organizmie, dzięki czemu lepiej pracuje mózg, poprawia się cała biochemia, a samopoczucie znacznie się poprawia. Powodzenia!

Na ile sekund udaje Cię się wstrzymać oddech?

View Results

Loading ... Loading ...

Wstrzymaj oddech i dotleń się!


Uwaga: ostrożnością w wykonywaniu tego ćwiczenia powinny się kierować osoby z problemami krążenia oraz obłożnie chore /m.in. z powodu niedotlenienia/.